Rodzaje kantorów internetowych

Kantory online

Kantory internetowe to wirtualne odpowiedniki tradycyjnych kantorów. Transakcja kupna lub sprzedaży waluty zawierana jest pomiędzy kantorem i jego klientem. To e-kantor ustala cenę kupna i sprzedaży waluty, zarabia na różnicy pomiędzy nimi.

Platformy p2p

W tym przypadku platforma pełni jedynie rolę pośrednika i instrumentu, z którego skorzystać mogą dwie osoby chcące wymienić się walutami. Platforma p2p nie ma żadnego wpływu na wysokość kursu wymiany, proponowany jest on przez samych użytkowników. Od każdej zawartej transakcji naliczana jest prowizja, która stanowi źródło dochodów serwisu.

Grupowy zakup walut

Serwis tego typu gromadzi oferty kupna waluty od jak największej grupy osób i raz na jakiś czas, np. raz na dobę, dokonuje hurtowego zakupu na rynku międzybankowym. Dzięki dużej ilości kupowanej waluty często może liczyć na korzystniejszy kurs.

Który sposób jest lepszy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Jak dowiadujemy się z opinii zamieszczanych przez użytkowników w serwisie jakikantor.pl, korzystanie z serwisów p2p pozwala wymienić walutę po korzystniejszych kursach. Narzekają oni jednak na brak pewności, czy pożądana przez nich transakcja dojdzie do skutku – zależy to bowiem od tego, czy trafimy na osobę, która zgodzi się na proponowane przez nas parametry transakcji.

Na łamach platform p2p ciężko również znaleźć nietypowe waluty, inne niż euro, dolar amerykański, szwajcarskie franki czy funty brytyjskie. W kantorach internetowych ich wybór jest zdecydowanie większy, aczkolwiek nie we wszystkich – niektóre z nich również ograniczają się do czterech najpopularniejszych walut wymienionych powyżej.

Podsumowując – platformy p2p to sposób na oszczędność pieniędzy, często jednak kosztem czasu realizacji transakcji

• REKLAMA •

Ostatnie komentarze

 • Hancza o serwisie Amronet:
  Szybko zaksięgowany przelew zwrotny na rachunku w EUR,platforma technicznie dobrze funkcjonuje- widać przy każdej transakcji.
 • Isana o serwisie Amronet:
  Można ustalić indywidualnie dobre warunki, świetna obsługa kantoru.
 • mrgreen o serwisie Amronet:
  Firma rzetelnie i uczciwie traktuje Klienta, rabaty są przyznawane, a finanse bezpieczne.
 • Kasia o serwisie Kantoria.com:
  Wymieniam od kilku lat walutę w tym kantorze i jestem bardzo zadowolona .
 • bjorkenn o serwisie Amronet:
  Wiele korzyści poza tanią wyminą waluty, można np. bardzo szybko dokonać wpłaty na zagraniczny rachunek oraz dorobić sobie na programie partnerskim.
 • Guard28 o serwisie Amronet:
  Przewalutowanie przez platformę to pewność, że nie przepłacę, spokojnie mogę zdecydować po jakim kursie wymienię i czy to korzystne. Spread mnie nie dotyczy- oszczędzam. Krótko mówiąc - warto.
 • Jacek o serwisie Kantoria.com:
  Bez problemów i bardzo szybki transfer środków w jedną i w drugą strone.
 • Ania o serwisie DomWaluty:
  Szybko, sprawnie i dobry kurs. Dobra obsluga - przy jednej z trnasakcji pomylilam cos przy definiowaniu kont i od razu Pani zadzwonila do mnie z informacja, ze cos jest nie tak. Wyjaslilismy przez telefon i wszystko poszlo sprawnie. Widac, ze staraja sie o klienta ;-).
 • Kamil o serwisie Alior Bank - Kantor Walutowy:
  Portal się zacina, nie można zrobić prostej operacji. Dosłownie nie masz dostępu do własnych pieniędzy. Nie polecam.
 • Marie o serwisie WymieniajTaniej.pl:
  Bardzo dobry kantor, ale działa tylko w business hours
Infografika